
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4 mm |
| Width | 4 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 4 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.0066 mm |
| Housing Material | Nylon |
| Contact Mating Length | 3.5814 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
Stock: 633
Distributors
pcbx
Unit Price$0.23756
Ext.Price$0.23756
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.23756 | $0.23756 |
| 10 | $0.19958 | $1.99580 |
| 25 | $0.18902 | $4.72550 |
| 50 | $0.17901 | $8.95050 |
| 100 | $0.16953 | $16.95300 |
| 300 | $0.16056 | $48.16800 |
| 500 | $0.15206 | $76.03000 |
| 1000 | $0.14401 | $144.01000 |
| 3000 | $0.13639 | $409.17000 |
| 5000 | $0.12917 | $645.85000 |
| 10000 | $0.12233 | $1223.30000 |
